Az IKEA alapítója ma is hisz a hajdani Hitler-barát pártelnökének az igazában
Ingvar Kamprad
Egy most megjelent könyv szerint Ingvar Kamprad, az IKEA nevű cégbirodalom alapítója ifjú korában a németbarát Svéd Szociális Unió nevű párt aktivistája volt, s aki ma is hű egykori elveihez, hisz pártelnöke, Per Engdahl tanításának igazságában. Izraelben az idén februárban leégett az IKEA bútoráruháza.
Ismét nácit fogtak a vadászok. Igaz, hogy már ismert nácit, s ezúttal nem is a Jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ, vagy a kezesbárány németek, hanem egy svédországi tényfeltáró újságíró. Az elejtett nagyvad nem német és nem magyar, hanem a svéd Ingvar Kamprad, az IKEA nevű bútorforgalmazó világcég alapító tulajdonosa. A fogás tulajdonképpen nem is olyan nagy, mert Kampradról már korábban is tudták, hogy fiatal korában rokonszenvezett a Harmadik Birodalommal és a Svéd Szocialista Unió nevű párttal. Kamprad ezért már többször bocsánatot kért, és egykori ideológiai elkötelezettségét az ifjúkori föllángolással magyarázta.
Svédországban néhány nappal ezelőtt megjelent Elisabeth Asbrink És a Bécsi erdőben a fák maradtak című könyve, amelyben a szerző a többi között azt bizonygatja, hogy Ingvar Kamprad már 1943-ban lelkes és tevékeny tagja volt a Svéd Szociális Uniónak, sok időt töltött az új tagok beszervezésével. A svéd szerző könyvéből Izraelben kiemelik: Az IKEA lapítójának náci múltjára mi sem jellemzőbb, mint az, amit Per Engdahl, a Svéd Szociális Unió vezetője a zsidókról leírt: „A zsidó idegen test a nyugati társadalomban”, vagy: „Az igazi antikommunista mozgalom képtelen lesz elérni a céljait, ha egyben nem antiszemita is”.
Per Engdahl
Hogy miként vélekedett Ingvar Kamprad még egy esztendővel ezelőtt is Per Engdahlról, egykori pártelnökéről, azt szintén megtudhatjuk Elisabeth Asbrink most megjelent könyvéből: „Per Engdahl ma is követendő példa számunkra, s amíg élek, hiszek a tanításában”, nyilatkozta a szerzőnek az IKEA alapítója. Asbrink azt is megírja a könyvében, hogy Per Engdahl 1950-ben még Kamprad esküvőjén és lakodalmán is a legkedvesebb vendégek sorában volt jelen. A könyv szerzője és az izraeli nácivadászok ebből azt a következtetést vonták le, hogy hiába magyarázkodott Ingvar Kamprad, mert még a második világháború után sem szakította meg a kapcsolatot az egykori pártelnökével.
Izraelben nagyon komolyan veszik a nácivadászatot, s elég csak híresztelni valakiről azt, hogy híve volt a Harmadik Birodalomnak, vagy valamelyik csatlósának, az öntudatos polgárok máris akcióba lépnek. Ha nincs érintés közelben a leleplezett náci, érte küldik a Moszádot, gazdasági bojkott alá veszik a hírbe hozott személyt, vagy fölgyújtják az értékeit. Ezen utóbbi módszert alkalmazták Ingvar Kampraddal szemben is. Még akkor is így volt, ha Izraelben ezt, mármint a gyújtogatás tényét erősen tagadják.
Ég az IKEA az izraeli Netánjában
Netánjá izraeli város úgynevezett ipari zónájában az idén februárban teljesen leégett az IKEA bútoráruház. A tűz több mint 100 millió amerikai dollár kárt okozott az IKEÁ-nak. A tudósításokból megtudtuk még azt is, hogy a füst és a lángok az áruház tetőteréből csaptak föl először, majd a tűz föltartózhatatlanul átterjedt az egész épületre. Izraelben a februári tűzeset előtt már a világhálón is buzdítottak az ottani IKEA fölgyújtására, ám néhány nappal a tűzeset után a hivatalos hatósági vizsgálat megállapította, hogy szó nincs gyújtogatásról, mert a tüzet „technikai meghibásodás” idézte elő.
Júszef el-Kudszi
Kapcsolódó hírek:
Hitleri igazsággal reklámozta magát egy egyházi iskola - de persze ezt sem tűrték a liberálisok
Bevándorlók Hitler szülőházában?
A világ legirigyeltebb kétkezi munkásai németek voltak Adolf Hitler idején
Amikor Adolf Hitlert Nobel-békedíjra terjesztették fel