A Központi Nyomozó Főügyészség épületét az az In-Kal Security védi, amely a Gyurcsány-kormánytól számos, összességében milliárdos állami megbízást kapott, és az úgynevezett HM vesztegetési ügy aktáiban is felbukkan a neve. Az In-Kal egyik alvállalkozója képviseletében eljáró személy ugyanis a gyanú szerint évente több milliós kenőpénzeket fizetett a HM-ben dolgozó tiszteknek azért, hogy elvégezhesse a minisztériumi, honvédségi delegációk szállítását. Kovács László (MSZP) ugyanakkor a Hír TV-nek nyilatkozva tagadta, hogy ismerné a cég tulajdonosait.
Máig tisztázatlan, hogy 2006. október 23-án a gyakorló rendőrruhába bújtatott „verőlegények” között – akik azonosító jel és szám nélkül jogi értelemben sem számítottak rendőrnek – felbukkantak-e magánbiztonsági cégek emberei is, hiszen köztudomású, hogy az MSZP Köztársaság téri székházát is védő In-Kal Securityt Gyurcsány Ferenc szocialista miniszterelnök magánhadseregeként emlegették az idő tájt.
Meglehetősen sajátos, hogy a törvényesség felett őrködő, a Legfőbb Ügyészség szervezetéhez tartozó főügyészség épületét olyan biztonsági cég őrzi, amely állami megbízásai során – a közbeszerzési törvény szerint is – teljes felelősséget visel alvállalkozója tevékenységéért is, márpedig az a HM-botrány kapcsán korrupciós ügybe keveredett. Ebben az ügyben a napokban fordult a legfőbb ügyészhez Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos. Mindezek a körülmények azonban a Legfőbb Ügyészségen nem szolgáltattak elégséges okot a szerződés felbontására – derült ki Széplaki-Nagy Gábor sajtószóvivő lapunknak elküldött tájékoztatójából. A szóvivő közölte, hogy az In-Kal Security 2000 Kft.-vel még 2008 márciusában kötöttek szerződést a Zichy utcai épület élő erős őrzésére és a portaszolgálat ellátására, mivel ez a vállalkozás adta akkor a legolcsóbb árajánlatot.
Pályázatot nem írtak ki, ugyanis a szolgáltatás értéke nem érte el a közbeszerzési értékhatárt. Az In-Kal munkájával szemben semmilyen kifogás nem merült fel – tudatta a szóvivő –, ezért a szerződést 2009-ben újabb egyéves időtartamra meghosszabbították. Tavaly decemberben azonban – miután nyilvánvalóvá vált, hogy a vállalási ár most már meg fogja haladni a közbeszerzési értékhatárt – pályázatot írtak ki a feladatra. Jelenleg folyamatban van az ajánlatok értékelése – mondta a szóvivő. Az In-Kal szerződése egyébként 2011. április 30-án jár le.
(MH)
Olvasónk levele:
Tisztelt Kurucok!
Olvastam az In-Kalról szóló cikket, melyhez a következő adalékkal szolgálnék:
'95-ben hivatásos katonaként dolgoztam az In-Kalnál mellékállásban, bár ezt bizonyítani nem tudom, mert a cég alkalmazottainak nagy része feketemunkás volt. Annak idején, 21 évesen még nem számított, hogy zsidó-e a cégtulajdonos vagy sem. Ma már máshogy gondolom.
A ma már megboldogult idősebb Lasz György cégvezetőnek az a hülye szokása volt, hogy hirtelen felindulásból kirugdosta az embereit, majd elvárta, hogy visszanyalják magukat a céghez. Nem is volt igazi in-kalos, akit már legalább 5-6 alkalommal nem alázott meg az öreg. Engem kétszer rúgott ki, utána már nem mentem vissza, pedig jó pénz volt. Akkoriban havi 18 000 Ft-ot kerestem a Honvédségnél, az In-Kal-nál pedig 3000-ret naponta Feketén, adómentesen. Ezenkívül ott lehettem rengeteg koncerten, meg a Fradi-Ajax meccsen, amiért nekem fizettek, igaz, hogy annyi guggolást még soha nem végeztem, mint akkoriban a motozásnál.
A cégnél töltött időszak alatt tanultam meg, hogy úgy lehet legalizálni a cég kasszájából feketén kifizetett munkabéreket, hogy cserébe fiktív áfás számlákat kérünk a dolgozóktól, például üzemanyagról. Ezzel a módszerrel csak 10%-ot buktam, ennyit kellett ugyanis jattolni a kutasnak a benzinkúton. Megjegyezném, hogy se kocsim, se jogsim nem volt még akkoriban, de áfás számlám benzinről már igen. És erre vették rá akkoriban a hivatásos katonai és rendőri állomány nagy részét. Gondolom, most sincs ez másként.
Ma már én is cégvezető vagyok. Köszönöm a leckét!
Sanyi
Kommentáld!