Anat Kamm föltárta az izraeli hadsereg háborús bűneit – négy és fél éves börtönbüntetésre ítélték
Az Izraeli Legfelsőbb Bíróság helybenhagyta az Anat Kamm ellen korábban meghozott első fokú döntést, amelynek értelmében a 23 éves nő titkos, az izraeli hadsereget veszélyeztető információk gyűjtése és továbbadása miatt négy és fél éves ténylegesen letöltendő, illetve másfél éves föltételes börtönbüntetésre ítélték. Anat Kamm ideológiai indítékból a katonai szolgálata idején több ezer titkos dokumentumot másolt át CD-re, vitt haza, majd közlés céljából átadta Uri Blaunak, a Háárec című napilap oknyomozó újságírójának.
Anat Kamm a bíróságon
Az 1987-ben Jeruzsálemben született Anat Kamm az atomkémként elhíresült, s az izraeli börtönben tizennyolc esztendőt lehúzó Mordeháj Vá'ánunu mellett valószínűleg a zsidó állam történetében az elmúlt két évtized legismertebb belső ellenségévé vált. Érdekes módon a magyarországi sajtó a nagy botrányt kavaró ügyről, a bírósági ítéletről és Anat Kamm tette elkövetésének indítékairól a néhány rövid híren kívül szinte semmit nem közölt.
Anat Kamm a katonai szolgálata előtt és után, egészen a 2009-ben történt őrizetbe vételéig újságíró volt. Nem kevésbé híres-hírhedt az érdekes módon még mindig szabadlábon levő másik zsurnaliszta, a tényfeltáró, több vezető izraeli politikusnak az orra alá borsot törő Uri Blau, a Háárec újságírója, akiről később részletesebben is szólunk.
De valójában milyen biztonságpolitikai, szigorúan titkos katonai titkokat szivárogtatott ki a két izraeli újságíró, Anat Kamm és Uri Blau? Sokat nem tudtunk meg ezekből a dokumentumokból, de ami napvilágra került, az is untig elég annak megértéséhez, hogy miért rendeltek el Izraelben teljes hírzárlatot Anat Kamm 2009-ben történt letartóztatásáról, házi őrizetbe helyezéséről, az ellene és Uri Blau elleni titkosszolgálati nyomozásról. Időnként egyes izraeli újságok, de leginkább blogbejegyzők közöltek ugyan információmorzsákat a folyamatban levő „kémügyről”, ám a rövidített nevén Sábáknak nevezett izraeli belbiztonsági, illetve az Ámán katonai titkosszolgálat gondoskodott róla, hogy ezek a hírek rövid időn belül eltűnjenek a nagyközönség szeme elől.
Mindenesetre Uri Blau az Anat Kammtól kapott dokumentumokból szemelgetve elkezdte publikálni az izraeli kormány és a hadsereg számára rendkívül kényes ügyeket, történéseket. Igaz, hogy egy-két tényföltáró cikk után az Ámán nevű katonai hírszerzés és a vezérkari főnökség is fölkapta a fejét, s rátették a kezüket Uri Blaura, aki elmondta, hogy a rendelkezésére álló titkos információkat az izraeli hadseregtől nemrég leszerelt Anat Kammtól kapta. Idézzük a Háárec című lapot, amelyben Uri Blau elkezdte publikálni a szigorúan titkos dokumentumokat:
„A Háárec mellékletéhez eljuttatott titkos dokumentumokból kiderül: Az izraeli hadsereg engedélyt adott a körözött személyek meggyilkolására Ciszjordániában abban az esetben is, ha az illető személyek letartóztatására is lett volna lehetőség”, írja Anat Kamm információjára támaszkodva Uri Blau, majd közli: „A vezérkari főnök és a hadsereg vezető beosztású parancsnokai ártatlan személyek meggyilkolására is engedélyt adtak, de az amerikai külügyminiszter látogatása miatt egyelőre elvetették az úgynevezett ketyegő bombák elleni föllépést”.
Anat Kamm házi őrizetbenAnat Kamm, amint fentebb írtuk, 1987-ben született Jeruzsálemben, s már a katonai szolgálata előtti időkben is újságírással foglalkozott. Bevonulása előtt elég jó anyagokat írt a Jeruzsálemi Hírek című fővárosi lap számára. A hadseregben előbb pilóta akart lenni, ám erről az elképzeléséről később lemondott, gondolván azt, hogy ez mégsem neki való feladat. Kamm ezután lett a megszállt Ciszjordániát is ellenőrző, úgynevezett Középső Katonai Parancsnokság parancsnokának titkárnője, később az irodavezető asszisztense. Ebben a minőségében jutott hozzá a szigorúan titkosnak nyilvánított dokumentumokhoz, másolta le azokat, majd leszerelése után eljuttatta Uri Blaunak.
Anat Kammot a leszerelése után, 2009 decemberében letartóztatták több mint kétezer titkos és szigorúan titkos dokumentum gyűjtése és továbbítása miatt. Letartóztatásáról és az ellene indult nyomozásról szigorú hírzárlatot rendeltek el Izraelben. A házi őrizetben tartott Anat Kamm és az ügyészség között létrejött vádalku értelmében a fiatal nő átadta a még birtokában levő dokumentumokat, elmondta az ügy részleteit, s ennek fejében nem vádolták meg a „nemzetbiztonság elleni súlyos vétség” elkövetésével, mert ha igen, akkor nem négy és fél, hanem Mordeháj Vá'ánunuhoz hasonlóan legalább tizennyolc esztendőt húzhatott volna le valamelyik sivatagi börtönben. Így „csak” kémkedés, titkos információk gyűjtése és továbbadása bűntettének elkövetésével vádolták meg, s ítélték el első fokon 2011. október 30-án négy és fél évi ténylegesen letöltendő, illetve másfél évi felfüggesztett szabadságvesztésre. Anat Kamm megfellebbezte az első fokú ítéletet, ám azt tegnapelőtt az Izraeli Legfelsőbb bíróság jóváhagyta.
De mi történt Uri Blauval, Anat Kamm „tettestársával”, a Háárec kitűnő újságírójával? Izraelben sokan azért háborognak, mert őt nem ültették rács mögé. Uri Blau jóval megelőzte Anat Kammot az ideológiai indítású tényfeltáró, baloldali szemléletű újságírás terén. Pontosabban szólva Blau nem csak összegyűjtötte az izraeli hadseregnek a palesztin lakossággal szemben elkövetett bűncselekményeit, hanem igen olvasott lapokban publikálta is azokat. A Kol Há-Ír című jeruzsálemi helyi hetilap katonai írójaként 2000-2002 között főleg az úgynevezett „El-Ákszá intifádá” elnevezésű palesztin népfölkelés letörése érdekében az izraeli katonaság által elkövetett bűncselekményeket tárta föl. Uri Blau tette közzé a többi között azt, hogy izraeli katonák miként fényképeztették magukat egy palesztin levágott fejével, amint azon éppen cigarettacsikket nyomnak el.
Uri Blau, a titkok föltárójaUri Blau 2009-ben átadta a számítógépét és a birtokában levő, Anat Kammtól kapott dokumentumokat a Sábák nevű izraeli titkosszolgálatnak, de nemsokára újabb nyomozást indítottak ellene, mert a „cég” úgy vélte, hogy mégsem adott át mindent, azaz, bizonyos titkos iratokat magánál tartott. Később kiderült, hogy a Sábák nem tévedett. Blau 2009 decemberében elutazott Kínába, majd Londonba, de Izraelbe érthető ok miatt nem kívánt hazatérni. Az izraeli rendőrség a „szökött bűnöző” ellen gyorsan kiadott egy nemzetközi elfogató parancsot. A 2010 tavaszán a még külföldön tartózkodó Blau megbízottai közvetítésével a még birtokában levő titkos dokumentumokat is átadta a Sábáknak, majd októberben hazatért Izraelbe.
Mindenesetre Uri Blaut máig nem tartóztatták le, s már nyomozás sem folyik ellene. Beadta a derekát a Sábák nevű titkosszolgálatnak? Nem lehet tudni. Az viszont tény, hogy klasszikus tényfeltáró újságíróként a múltban több botrányos esetet is megismertetett a nyilvánossággal, így például a fentebb már említett „célzott likvidálások” részleteit, a megszálló izraeli hadsereg és a zsidó telepesek összekacsintásait. Igen híres Jiszráél Haszúnnak, a Sábák egykori főnökhelyettesének, majd a Jiszráél Béjténu nevű szélsőséges parlamenti párt képviselőjének az ügye. Uri Blau publikálta a Háárecben Haszún gazdasági és biztonságpolitikai ügyleteit, visszaéléseit. Ugyancsak ő tárta föl Éhúd Bárák jelenlegi hadügyminiszter, Ávigdor Lieberman külügyminiszter és Éhúd Olmert, volt miniszterelnök nem egészen tisztességes módon megszerzett millióinak színes történetét.
A magyarországi sajtó, amely amúgy az egészen jelentéktelen izraeli eseményekről is beszámol, néhány halvány utalástól eltekintve a most jogerősen négy és fél évi börtönre ítélt Anat Kamm deklaráltan ideológiai indítékait is szépen elhallgatta. Idézzük Anat Kammot:
„Az izraeli hadseregnek a területeken (Izraelben szinte istenkáromlásnak számít a közbeszédben kimondani azt, hogy „megszállt területek”, ezért finomkodva általában csak „területekről” beszélnek – H. J.) kifejtett tevékenységének vannak olyan elemei, amelyeket úgy gondoltam, hogy meg kell ismertetnem a nyilvánossággal. Amikor összegyűjtöttem ezt az anyagot, azt hittem, megbocsátanak majd nekem ezért a tettemért, amint történt ez mások esetében, akik fölhívták a figyelmet a háborús bűncselekményekre. A katonai szolgálatom idején nekem nem sikerült eléggé megváltoztatni azokat a dolgokat, amelyeket fontosnak tartottam föltárni és megváltoztatni. Ezért tartottam elengedhetetlen teendőmnek a nyilvánosság elé tárni azt, amit az izraeli hadsereg elkövet a területeken” - írta 2010 augusztusában Anat Kamm.
Hering József – Kuruc.info
Kapcsolódó hírek:
Egy újabb pályázat, amelyből faji alapon zárták ki a magyart - csak zsidóknak jár a pénz
"A zsidók kétszer is romba döntötték Oroszországot" - jelentette ki Putyin pártjának egy politikusa
A kormány által tízmilliókkal kibélelt Zsidó Gárda feljelenti Pörzse Sándort
Budapest-Erzsébetváros újdonsült izraeli testvértelepülésének elhallgatott XX. századi története