Valójában nemzetiszocialista volt az "olasz Schindler" - megdőlt egy újabb holokamu-legenda
Kutatók szerint valójában nemzetiszocialista kollaboráns volt az olasz Schindlerként emlegetett Giovanni Palatucci, aki a "történelmi emlékezet" szerint ötezer fiumei zsidó életét mentette meg 1940 és 1944 között. Bár Dachauban végezte, csak azért, mert elárulta a "nácikat".
Palatucci 36 évesen a dachaui koncentrációs táborban halt meg 1945-ben. A jeruzsálemi Jad Vasem intézet 1990-ben a Világ Igaza kitüntetést adományozta neki, II. János Pál pápa mártírrá nyilvánította. Kutatók azonban hozzávetőleg 700 történelmi dokumentum átvizsgálása után arra a következtetésre jutottak, hogy az olasz rendőrről kialakult kép valójában közel sem annyira szép, és Palatucci buzgó nemzetiszocialista kollaboráns volt. A New York-i Primo Levi Központ eredményeinek megismerése után a washingtoni Holokauszt Múzeum levette honlapjáról Giovanni Palatucci nevét, és egy folyamatban lévő kiállításról is kivette a vele kapcsolatos részt.
Palatucci soha nem volt Fiume, a ma Horvátországhoz tartozó Rijeka rendőrfőnöke, a városban pedig 1943-ban - amikor a nácik megszállták a települést - nem élt ötezer zsidó, legfeljebb ötszáz. Többségük - 80 százalék Auschwitzban végezte - írta Natalia Indrimi, a központ igazgatója. A 80 százalék magasabb arány, mint bármely más olasz városé - írta a The New York Times. A férfi valójában lelkes végrehajtója volt a faji törvényeknek, hitet tett Mussolini fasiszta állama mellett, majd együttműködött a nácikkal - fogalmazott Indrimi.
A washingtoni Holokauszt Múzeumnak a napokban küldött tájékoztatójában kiemelte, Palatucci nem menekítette zsidók százait Campagnába, hogy nagybátyja, egy püspök oltalma alá kerüljenek. Mindössze 40 zsidó jutott Campagnába, de ők sem Palatucci révén. A kutatók cáfolták azt is, hogy a rendőr megsemmisítette a zsidók iratait, hogy így akadályozza meg deportálásukat. Részben épp ezek a dokumentumok szolgáltatták az elmúlt több mint öt évben zajló kutatások forrásait - mutatott rá Indrimi. A papírok a fiumei levéltárban találhatók, és bármely történész hozzájuk férhet.
A szakemberek azt is feltárták, hogy Palatucci a német megszállás idején is folytatta munkáját és információkat adott át a környéken élő zsidókról. Arra viszont egy dokumentum sem utalt, hogy a férfi segítő kezet nyújtott volna a zsidóknak. Az ezzel kapcsolatos első állítás 1952-ből származik.
Az egyelőre a kutatók számára sem ismert, miként alakult ki a Palatucciról szóló legenda, amelyet részben igazolni látszott, hogy a férfi maga is "megsemmisítő" táborban végezte. Többen úgy vélik, nagybátyja, a püspök volt az, aki táplálni kezdte a mítoszt, hogy így járjon ki nyugdíjat unokaöccse szüleinek az olasz kormánytól.
A szakemberek azért kezdtek kutatni, hogy jobban megértsék, milyen szerepet játszott Fiume a háborús időkben. A város ugyanis a fasiszta rendszer egyik fellegvárának számított. A Palatuccival kapcsolatos felfedezések csak "melléktermékét" jelentették ennek a munkának. Ahogy azonban egyre több dokumentumhoz hozzáfértek, úgy nőttek a kételyek a rendőr hőstetteivel kapcsolatban. Kiderült az is, hogy Palatucci azért került Dachauba, mert elárulta a nemzetiszocialistákat: a vádak szerint a város háború utáni függetlenségéről szóló terveket adott át a briteknek.
Giovanni Palatucci emlékét nagy tisztelet övezi Olaszországban, ahol terek és utcák viselik nevét - legutóbb múlt vasárnap neveztek el róla közteret az umbriai Polinóban - és működik egy nevét viselő szervezet is.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó hírek:
Nemzetiszocialista relikviáktól kapott sokott egy izraeli turista Bulgáriában
Nemzetiszocialistaként egy életen át: Hans-Joachim Herrmann, a Luftwaffe-vadász és sztárügyvéd
A szabadsághoz vezető út mérföldkövei - német intelem egy férfiasabb korból
Ezer eurós büntetés nemzetgyalázás miatt - egy figyelemre méltó olasz törvény, még a Duce idejéből